Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Plzeňská synagoga připomene osud poslední manželky architekta Adolfa Loose

29. 5. 2017, -tz- |  Z domova

PLZEŇ – Dosud nepublikované snímky i samostatný pohled na životní osudy poslední manželky Adolfa Loose, otce moderní architektury, přináší výstava „Klára Becková-Loosová, svědkyně jedné epochy“, která bude instalována od 5. června do 31. srpna v prostorách Staré synagogy v Plzni. „Jde o literární výstavu, připravenou pod křídly plzeňského střediska západočeských spisovatelů (SZS), neboť Klára byla nejen ženou obklopenou literáty své doby, ale také literární autorkou cenného portrétu slavného architekta,“ přibližuje projekt předsedkyně SZS Markéta Čekanová. „Díky rodinám Beckových a Patersonových z USA vystavujeme i několik dosud nepublikovaných fotografií, na jedné z nich návštěvníci spatří Klářina a Loosova psíčka Beau–Beau,“ dodává autor výstavy David Růžička, jenž za základ výstavy použil Klářinu knihu Adolf Loos: Soukromý portrét. Klára Becková–Loosová se narodila v roce 1904 v Plzni v židovské rodině. Na počátku roku 1942 zemřela v koncentračním táboře v Rize.

celý článek

Vrah Jeremy Christian v minulosti volal po „skončení monoteistické otázky“

29. 5. 2017, -rjw- |  Svět

PORTLAND – Policie v Portlandu, americkém státě Oregon, zatkla v sobotu 27. května Jeremyho Christiana, který o den dříve ubodal dva muže a třetího vážně zranil. Výpovědi svědků naznačují, že motivem byla nenávist k muslimům. Christian při jízdě vlakem napřed slovně napadl dvě dívky. Jedna byla Arfroameričanka, druhá měla na hlavě hidžáb. Na obranu dívek se postavili tři muži (kteří muslimové nebyli). Dvěma se to stalo osudným. Christian na ně zaútočil nožem. Ricky Best (53) a Taliesin Myrddin (23) ranám podlehli. Třetí, Mica Fletcher (21) se zotavuje závažných zranění v nemocnici, je však mimo ohrožení života. Měl štěstí, nůž o milimetr minul krční tepnu. Na krk útočil i v případě dalších dvou obětí. Pak z vlaku utekl. Když ho dopadla policie, pokusil se podle advokáta nejprve obrátit zbraň proti sobě. Nepodařilo se mu to, byl dopaden a skončil ve vězení. Pětatřicetiletý Christian byl ve svém okolí známý rasistickými a xenofobními postoji, včetně antisemitských.

celý článek

„Lhal jste mi,“ měl se Trump rozkřičet na Abbáse na jejich společném setkání v Betlémě

29. 5. 2017, -jg- |  Blízký východ

BETLÉM – I když vztahy mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem se zdají být vřelé, minulé úterý při Trumpově návštěvě v Betlémě došlo i na příkrou kritiku. Podle izraelských a amerických médií se měl Trump na Abbáse rozkřičet za jeho údajnou podporu podněcování násilí proti Izraelcům. „Ve Washingtonu jste mi lhal. Mluvil jste o svém závazku k míru a přitom mi Izraelci ukázali vaše osobní zapojení do podněcování [proti Izraeli],“ měl se Trump rozkřičet na šokovaného Abbáse. Podle televizní reportáže izraelského Channel 2 následovalo po výbuchu několikaminutové ticho ze strany Palestinců a setkání nabralo na určitou dobu napjatou atmosféru. Palestinské zdroje však tyto zprávy popřely a setkání popsaly jako dobré a k věci. Setkání Abbáse s Trumpem v Betlémě se odehrálo během druhého dne návštěvy amerického prezidenta v Izraeli a na palestinských územích.

celý článek