Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Trump nazval teroristu z Manchesteru „zlým břídilem“, Rivlin zaslal kondolence královně Alžbětě

23. 5. 2017, -jg- |  Svět

JERUZALÉM/MANCHESTER – Po sebevražedném bombovém útoku v Manchesteru, kde bylo zabito nejméně 22 lidí, včetně dětí, a 59 zraněno, zaslal britské královně Alžbětě II. izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý 23. května kondolenční dopis. „Píši s hlubokým zármutkem a bolestí, abych vyjádřil upřímnou soustrast svou, a stejně tak i celého izraelského lidu poté, co se minulou noc odehrál krutý teroristický útok proti občanům Manchesteru,“ napsal Rivlin. „Tento násilný útok, který zničil životy tolika mladých lidí, si vyžaduje odsouzení od každého. Celý svět se musí postavit sjednoceně proti této hrozbě naší civilizaci a ujišťuji vás znovu, že Izrael stojí v boji proti teroru se Spojeným královstvím,“ zakončil Rivlin s tím, že popřál brzké a plné uzdravení všem zraněným. Teroristický útok, který během koncertu spáchal v Británii narozený Salman Abedi, se odehrál během posledního dne návštěvy prezidenta USA Trumpa v Izraeli. Trump útočníka nazval „zlým břídilem“. Šlo o nejkrvavější teroristický akt v Británii za posledních 12 let. Nejmladší obětí byla osmiletá dívka.

celý článek

Izrael (konečně) zakázal dovoz masa z nejkrutější košer porážky

23. 5. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Když krávu zaženou na jatka, uvážou jí na zadní nohu řetěz. Pak ji pomocí vrátku dostanou do polohy hlavou dolů. Po několika minutách je spuštěna na zem, břichem vzhůru. Několik řezníků ji znehybní a šochet jí prořízne krk. Stres a poloha způsobují, že zvíře ztrácí vědomí později. Podle záznamů jsou nezřídka při vědomí ještě ve chvíli, kdy je pracovníci začínají stahovat z kůže. To je metoda šchity zvaná „shackle and hoist“. V USA, Izraeli a EU je taková porážka zakázána. Pro maso z dovozu ovšem tato pravidla neplatí. Zákaz importu takového masa sliboval Vrchní rabinát již od roku 2008, rozhodnutí však stále nepadlo. Po téměř deseti letech je za něj udělaly sekulární úřady – Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova, společně s izraelskou Veterinární správou. Od nynějška nesmí tuto metodu používat žádné nové jateční provozy, které chtějí vyvážet do Izraele. Ve všech stávajících musí nejpozději od 1. ledna 2018 zavést speciální zařízení, tzn. „rotační boxy“.

celý článek

Trump byl prvním úřadujícím prezidentem USA, který v Jeruzalémě navštívil Zeď nářků

23. 5. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Donald Trump v pondělí 22. května navštívil Zeď nářků v Jeruzalémě. Byl tak historicky prvním americkým prezidentem, který navštívil nejposvátnější místo judaismu (dosud to byli jen prezidentští kandidáti). Stalo se tak ve stejný den, co přistál na letišti Ben Gurion přímým letem ze Saudské Arábie. Nejprve Trump se svými členy rodiny zavítal do Chrámu božího hrobu, kde se setkal s řeckým a arménským patriarchou, a odtud jeho kroky vedly přes Jaffskou bránu ke Zdi nářků. Prostranství před Zdí bylo pro tuto příležitost liduprázdné a prezidentskou návštěvu zde přivítal rabín Zdi nářků Šmuel Rabinovič a ředitel Nadace pro dědictví Zdi nářků Mordechai Eliav. Podle ortodoxních pravidel Trump se svým židovským zetěm Jaredem Kushnerem šli do mužské sekce, kde se Trump s černou kipou přiblížil asi na 30 vteřin ke Zdi a do jedné z jejích spár vsunul psaníčko s modlitbou. V ženské sekci se nacházela Trumpova choť Melanie a pomodlila se zde dcera Ivanka, která konvertovala před svatbou s Jaredem k judaismu a přijala jméno Jael.

celý článek