Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Skupina BIZ se ohradila proti článku o rekonstrukci hradecké synagogy

18. 5. 2017, -rjw- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – Skupina BIZ holding s.r.o. se ohradila proti článku o plánované rekonstrukci synagogy a soukromé „Demoliční párty“. Ta se v synagoze bude konat během následujícího šabatu. Jak Ztis.cz jménem skupiny BIZ sdělila Aneta Šaršonová, cílem úvodních bouracích prací v interiéru, které proběhnou již v příštích dnech „nebude ničení, ale naopak očištění od nánosů minulého režimu, resp. provozu vědecké knihovny a oslava nových začátků“. Vědecká knihovna v objektu působila do roku 2007, kdy byla synagoga navrácena Židovské obci v Praze (ŽOP). Ve východních Čechách není dostatek Židů, kteří by mohli synagogu využívat, vhodný pronájem však Židovská obec sháněla těžko. Podle místního tisku se nabízely varianty jako kasino nebo městský archiv, nakonec zvítězilo multifunkční řešení, využívající část na administrativní prostory, druhou pak na modelářskou autodráhu a kavárnu. Nyní je v plánu opět multifunkční řešení kombinující kavárnu, konferenční sál a kanceláře.

celý článek

Trump nepřednese svůj projev na Masadě. Izrael nepovolil přistání vrtulníkem

18. 5. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/WASHINGTON – Prezident USA Donald Trump zrušil svůj plánovaný projev, který měl přednést na pevnosti Masada. Izraelské úřady mu nedovolily na starověké památce UNESCO přistát s vrtulníkem. Namísto toho prezident přednese svůj projev na půdě Izraelského muzea v Jeruzalémě. Předešlí prezidenti jako George W. Bush nebo Bill Clinton Masadu navštívili, ale jejich helikoptéra přistála na letecké základně nedaleko historického místa a nahoru na Masadu byli poté dopraveni lanovkou. To ale prezident Trump odmítl a raději zrušil cestu na Masadu zcela. Důvodem zákazu přistávání vrtulníků na Masadě, které vydalo izraelské letectvo, je především bezpečnost. Přibližující se letoun zvíří na místě, které se nachází uprostřed Judské pouště ve výšce 1300 metrů nad mořem, prach, což činí přistání velmi riskantním. Při posledním přistání izraelského vrtulníku na Masadě roku 1997 dokonce vítr způsobený helikoptérou poničil trosky pevnosti, kterou nechal v 1. století př.o.l. postavit Herodes Veliký a která se stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům.

celý článek

Zeď nářků je izraelská – prohlásila oproti poradcům Trumpovy administrativy velvyslankyně USA do OSN

18. 5. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Zeď nářků byla vždy součástí Izraele a myslím, že tak jsme to vždy viděli a tak bychom v tom měli i pokračovat,“ sdělila velvyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová v úterý 16. května. Právě v tuto dobu se však zdá, že se její stanoviska neshodují s poradci z Trumpovy administrativy, minimálně některými. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer řekl, že „Zeď nářků je evidentně nejposvátnějším místem židovské víry a jistotně je v Jeruzalémě.“ „Je to téma, které si žádá důkladné zvážení a o kterém se bude diskutovat během cesty prezidenta se všemi stranami, kterých se to týká,“ dodal Spicer jeden den poté, co dva představitelé USA v Jeruzalémě údajně sdělili Izraelcům, že Zeď nářků je součástí Západního břehu a tudíž se nenachází pod izraelskou působností. Rovněž americký poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster se potýkal s těžkostmi odpovědět reportérům na otázku: „Je podle prezidenta Zeď nářků součástí Izraele?“ McMaster rovněž nezmínil, zda prezident Trump během své cesty do Izraele nadnese téma přemístění ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma.

celý článek

Izraelská ambasáda v Nigérii zrušila oslavy Dne nezávislosti, peníze dala dětem na fotbal

18. 5. 2017, -jg- |  Svět

ABUJA – Izraelské velvyslanectví v Nigérii zrušilo oslavy posledního Dne nezávislosti a peníze věnovalo na školu a fotbal. Pro 225 dětí, které žijí v uprchlickém táboře, protože uprchly před teroristickou skupinou Boko Charam, byla z ušetřených peněz zaplacena roční školní výuka, ale také fotbalové dresy, míče a najmuti trenéři a rozhodčí. Mezi nimi byl i bývalý kapitán nigerijského národního týmu Nwankwo Kanu a další dvě místní celebrity – Desmond Elliot a Funke Akindeleová, kteří působí v Nollywoodu, což je nigerijská obdoba Bollywoodu, která však produkuje dokonce více filmů, než její indický protějšek. „Našim záměrem bylo přinést dětem zprávu o naději, což je také poselství sionismu,“ řekl Guy Feldman, izraelský velvyslanec v Nigérii. Děti, které se týdenního fotbalového turnaje účastnily, jsou ve věku 8 až 12 let a pocházejí z tábora Adamawa při hranici Nigérie s Kamerunem. V Nigérii je v současnosti v takových táborech asi 770 tisíc dětí, které uprchly před Boko Charam. Turnaj se odehrál jen krátce předtím, než Boko Charam dne 6. května propustila 82 dívek unesených v dubnu 2014.

celý článek