Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Ze zapálení historické synagogy na Manhattanu byl obviněn čtrnáctiletý chlapec

17. 5. 2017, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Několikametrové plameny šlehaly v neděli 14. května z budovy 167 let staré synagogy na newyorkském Manhattanu. Na místě zasahovaly desítky hasičů. Asi tři čtvrtě hodiny po propuknutí požáru se zřítila střecha budovy a kouř bylo vidět i na vzdálených místech čtvrti. V úterý večer byl pak zatčen čtrnáctiletý chlapec z blízkého okolí. Už ale v neděli padlo podezření, že požár byl založen úmyslně. Záběry z okolních kamer zachytily, jak z budovy krátce po propuknutí požáru vybíhají tři náctiletí chlapci. Policie všechny vyslechla. Oheň podle výpovědí založil jeden z nich. Motiv patrně nebyl antisemitský: Synagoga již několik let neslouží svému účelu. Svědkové vypovídali, že v minulých dnech byl v okolí budovy založen menší oheň, kvůli kterému ovšem nebylo třeba volat hasiče. Nejpravděpodobněji šlo tedy o rošťáctví.

celý článek

Hradeckou synagogu čeká rekonstrukce. Změní se v multifunkční prostor

17. 5. 2017, -rjw- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – O víkendu se na delší dobu uzavřou návštěvníkům prostory synagogy v Hradci Králové. Objekt čeká rekonstrukce a jeho přeměna bude znamenat multifunkční využití. Původnímu účelu se synagoga v příštích desetiletích nejspíš nevrátí, na Hradecku není dost Židů. V sobotu 20. května odpoledne se objektu bývalé synagogy koná „Demoliční párty“. Facebooková stránka akce slibuje prohlídku a ukázku historických fotografií. „Samozřejmostí je bar, DJ Petr Eco a program pro děti,“ píší organizátoři. Secesní synagoga, vystavěná v letech 1904 až 1905, sloužila náboženským účelům ještě krátce po válce. Od roku 1960 v ní sídlila Státní vědecká knihovna. Židovské obci v Praze, která objekt dlouhodobě pronajímá, byla navrácena až roku 2007.

celý článek

Náctiletá Dánka usvědčena z plánování bombových útoků na dvě školy, svou vlastní a židovskou

17. 5. 2017, -jg- |  Svět

KODAŇ – Dánský soud usvědčil sedmnáctiletou dívku z plánování bombového útoku na dvě školy, z toho jednu židovskou v Kodani a druhou, svou vlastní školu, poblíž města Holbaek. Mladá žena kvůli svému nízkému věku, kdy ještě ani nedosáhla plnoletosti, nebyla v médiích jmenována. V době přípravy útoku jí bylo jen 15 let. Jde však o rodilou Dánku, která konvertovala k radikálnímu islámu a na svých sociálních sítích deklarovala svou příslušnost k militantní skupině Islámský stát. Doma si skladovala chemikálie potřebné k výrobě domácích výbušnin a sepsala si plán útoku, jejž nazvala „bombový útok na nevěrce“. Podle prokuratury ji k činu inspiroval útok na kodaňskou synagogu z roku 2015, při kterém útočník zabil jednoho člena židovské ochranky. Těsně po zatčení se dívka údajně k plánování útoků doznala, během doby, než případ došel k řešení před soud, však oznámila, že je nevinná. Navzdory tomu a její obhajobě jí však byla vina prokázána a rozsudek a znění trestu bude znám později tento týden.

celý článek

Švédská vládní organizace zablokovala twitterové účty izraelského velvyslance i ministerstva zahraničí

17. 5. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Vládní organizace Švédský institut, která pracuje pod švédským ministerstvem zahraničí, zablokovala pro svůj oficální Twitter @sweden účty izraelského ambasadora do země Isaaca Bachmana i izraelského ministerstva zahraničí. Společně s nimi bylo zablokováno dalších 12 tisíc účtů, které byly klasifikovány jako extremistické, homofobní, rasistické a podněcující k násilí. „Když teď naše ambasáda i ministerstvo zahraničí byly zablokovány, stalo se Švédsko mnohem bezpečnějším místem, kde se dá číst Twitter Íránu a dalších, co zablokovány nebyly. Prosím, přesvědčte mne, zda to není nenormální,“ napsal poté Bachman na sociální sítě. Mezi zablokovanými účty totiž nebyl Írán, Saudská Arábie a mnoho dalších. Mínění švédské veřejnosti o Izraeli je patrně nejhorší za posledních několik let. Švédská levice se dokonce odmítá setkat s jeho představiteli, včetně velvyslance Bachmana, zatímco vést dialog s Hamásem jí nevadí. V Izraeli si toto chování vysvětlují kombinací prvků antisemitismu s appeasementem vůči muslimským hlasům v místní politické scéně.

celý článek

„Je třeba zabít Asada,“ reagoval izraelský ministr na zprávy USA o krematoriu u Damašku

17. 5. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Syrský prezident Bašár Asad prý „nemá na tomto světě své místo“. V úterý to prohlásil na konferenci v Jeruzalémě izraelský ministr bytové výstavby Joav Galant. „Realita situace v Sýrii je taková, že masově zabíjejí lidi, používají proti nim přímé chemické zbraně a poslední extrém – spalují jejich mrtvá těla. To je něco, co jsme neviděli už 70 let,“ řekl Galant, jinak i bývalý armádní velitel, přičemž odkazoval na zprávy USA, že u věznice Sidnájá nedaleko Damašku zřídil syrský režim krematorium, aby zakryl masové zabíjení vězňů. Údajné krematorium američtí experti v pondělí ukázali novinářům i na leteckých snímcích. Damašek však obvinění kategoricky popřel a nazval je „výplodem fantazie americké administrativy a jejích agentů“ či „hollywoodským scénářem odtrženým od reality“. „Podle mne jsme právě překročili veškerou mez, a Asad by měl být zavražděn,“ řekl na konferenci Galant, který později pro tisk uznal, že cílená politická vražda je z hlediska mezinárodního práva ilegální, ale objasnil, že se nebavil o „praktických aspektech“.

celý článek