Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Severní Korea hrozí Izraeli: Rozzlobil ji Liebermanův výrok na adresu vůdce Kima

30. 4. 2017, -rjw- |  Svět

PCHJONGJANG – Avigdor Lieberman se během minulého týdne dvakrát vyjádřil k severokorejskému režimu. Počátkem týdne v rozhovoru pro Walla News mluvil o Kim Čong-unovi jako o bláznovi z Koreje. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman se k ostrým výrokům uchýlil poté, co minulý týden došlo k dalšímu sporu o korejské jaderné testy. Ve čtvrtek 27. dubna prohlásil, že Pchjongjang v jaderných testech „překročil mez“. „Právě se dostáváme do nové éry přesných raket v rukou iracionálních lidí,“ komentoval nejnovější vývoj korejského zbrojení. Prohlásil dále, že Severní Korea vytváří se Sýrií, Íránem a Hizballáhem spojenectví, představující „osu zla“. V sobotu kontrovala Severní Korea. Její ministr zahraničí označil Liebermanovy výroky za „zbrklé a zlovolné“ a varoval, že Severní Korea je připravena „nelítostně potrestat ty, kdo vedou pomlouvačnou kampaň proti jejímu vedení“.

celý článek

Jediný český antikvariát, specializovaný na judaika, ukončil svou činnost

30. 4. 2017, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Antikvariát Judaica, jediný svého druhu v České republice, po 26 letech ukončuje svou činnost. Důvodem jsou rostoucí ceny nájmů na Starém městě v Praze, spojené s klesajícími tržbami. „Židovská obec Praha, která je majitelem nemovitosti, se k nám chovala celé roky velmi vstřícně,“ sdělil pro Ztis.cz Martin Krajíček, který obchod vedl od roku 1991. „Nicméně abychom zde mohli zůstat, musela by nám snížit nájemné. To na představenstvu neprošlo.“ S uzavřením kamenného obchodu skončí také e-shop, prodejní a výdejní místo českožidovských časopisů Roš Chodeš a Maskil. Judaica v Široké ulici tak následuje osud knihkupectví Fišer v sousední Kaprově ulici a majitel předpokládá, že stejný osud stihne později i ta poslední zbylá knihkupectví v centru Prahy.

celý článek

Velká Británie se odmítla Palestincům omluvit za Balfourovu deklaraci z roku 1917

30. 4. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Spojené království odmítlo požadavek Palestinců omluvit se za Balfourovu deklaraci, dokument z roku 1917, který pomohl ustavit stát Izrael v britském mandátu. Palestinský velvyslanec do Británie Manuel Hassassian proto ve čtvrtek 27. dubna pohrozil žalobou u mezinárodního soudu, pokud se Londýn neomluví, nezruší plánované oslavy a neuzná stát Palestina. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyslovil svůj požadavek na omluvu od Velké Británie letos v září před Valným shromážděním OSN. Velká Británie však hodlá uspořádat dne 2. listopadu k stoletému výročí Balfourovy deklarace oslavy, stejně jako izraelští představitelé. „Odpověď, že omluva se zamítá, přišla na palestinské ministerstvo zahraničí písemně,“ sdělil Hassassian. „Znamená to, že královna a vláda Velké Británie se neomluví palestinskému lidu a oslavy stoletého výročí Balfourova příslibu se budou konat v termínu,“ dodal.

celý článek