Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Francie volí prezidenta: Jak si počínají francouzští Židé uprostřed voleb?

25. 4. 2017, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Jak se dalo podle předvolebních průzkumů čekat, židovská komunita Francie nepatří k voličské základně Marine Le Penové. Za vhodnou kandidátku ji považuje – navzdory antisemitských útoků, z nichž některé prokazatelně spáchali imigranti nebo potomci přistěhovalců – méně než 10 %. Francouzští Židé nehlasují jednotně, podobně jako ani příslušníci dalších náboženských a národnostních skupin. Dlouhodobě jsou pro židovské voliče při volbách rozhodující názory na izraelsko-palestinský konflikt a nyní čím dál víc ochota jednotlivých kandidátů čelit antisemitismu. V prvním kole prezidentských voleb hlasovali francouzští Židé různě. Patrně největší podpoře se těšil François Fillon (mezi voliči v Izraeli získal 60 %, zatímco Le Penová jen necelá 4 %) a Emmanuel Macron. O mnoho menší podporu měl již Jean-Luc Mélénchon, a to právě pro své postoje k izraelsko-palestinskému konfliktu.

celý článek

Na post soudce náboženského práva šaría byla v Izraeli prvně jmenována žena

25. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Mezi izraelskými kádími, muslimskými soudci náboženského práva šaría, zasedne v Izraeli i jedna žena. V úterý 25. dubna byla do této funkce jmenována Chana Mansúr Chatábová, která dosud působila jako právnička ve městě Tamra v Galileji a podle webové stránky své kanceláře se specializuje na rodinné právo a právo šaría. Právě záležitosti jako jsou rozvody, sňatky, konverze, dědictví a prevence domácího násilí jsou u muslimské komunity v Izraeli v kompetenci šaríatských soudů. Ty existovaly ještě za dob Osmanské říše i britského mandátu a v Izraeli byly uznány ihned po vyhlášení nezávislosti roku 1948. „Na post kádího jsme poprvé zvolili ženu. Jsem nadšená a doufám, že je to předzvěstí k dalšímu uplatňování žen,“ komentovala to izraelská ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová z pravicové strany Židovský domov. Jmenování prvního ženského kádího je však v Izraeli precedentem i pro židovské ženy. Ty totiž totiž jako soudkyně u židovských náboženských soudů zasedat nesmějí, přičemž židovské sňatky a rozvody v Izraeli spadají výlučně do jejich gesce.

celý článek

Rivlin kritizoval Le Penovou, varoval před politiky extrémní pravice v Evropě

25. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský prezident Reuven Rivlin na pondělní (24. 4.) ceremonii k upomínce izraelského dne památky obětí šoa a hrdinství varoval, že Izrael se musí bránit proti „zvrácenému spojenectví s extrémními pravicovými subjekty evropského kontinentu“ a zkritizoval přitom kandidátku na post francouzského prezidenta Marine Le Penovou, ale i další evropské politiky za popírání odpovědnosti příslušných zemí na spolupráci s nacistickým režimem. Zároveň prohlásil, že pokusy univerzalizovat holocaust, které nyní v Evropě probíhají, jsou mnohem nebezpečnější než tradiční popírání holocaustu, které sestávalo především z odmítání uznat, že se systematicky naplánovaná masová vražda Židů stala. „Převažující poselství různých politických prohlášení je znepokojující,“ řekl Rivlin na ceremonii, která se odehrál v kibucu Lochamej ha-getaot (Bojovníků ghett), jenž se nachází severně od Haify. „A v každém místě je ta zpráva stejná: Nejsme odpovědní za holocaust a nejsme odpovědní za hromadné vyvražďování Židů, které se odehrálo v hranicích našeho státu,“ dodal.

celý článek

Vznikla reformní kniha modliteb pro Jom ha-šoa. Dostupná je online

25. 4. 2017, -rjw- |  Náboženství

JERUZALÉM – Izraelské reformní hnutí před několika dny slavnostně zveřejnilo modlitební knihu pro Jom ha-šoa. Práce na knize trvala dva roky. Sidur sestavili rabíni Jehuda Amir, Jehoram Mazor a rabínka Galia Sadanová. Kromě tradičních vzpomínkových modliteb a žalmů obsahuje například báseň „Je-li toto člověk“ od Prima Leviho, modlitbu „Eli, El“ partyzánky Chany Senešové, i úryvky prozaických textů. Tento sidur je (alespoň v Izraeli) ojedinělý z několika důvodů: Především se po sedmdesáti letech snaží vytvořit liturgii pro den, jehož nejtypičtější připomínkou bylo v Izraeli znění sirén a ztichnutí, zmlknutí. Kniha odvážně zahrnuje mezi modlitby též prozaické vzpomínky přeživších, téměř povídkové úryvky, obsahující přímou řeč, konkrétní líčení reálií, např. slavení Dne smíření (Jom kipur) v lágru.

celý článek