Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Jména obětí holocaustu letos veřejně zazní ve 13 městech v České republice

21. 4. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Veřejné čtení jmen obětí holocaustu, Jom ha-šoa, se letos v České republice uskuteční už po dvanácté. Připomínková akce proběhne v pondělí 24. dubna ve třinácti městech České republiky. Vedle tradičních měst, jako jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod a Blatná se letos k veřejnému čtení prvně připojila i města Ústí nad Labem, Kosova Hora a Klatovy. Akci, jejímž jádrem je veřejné čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu za druhé světové války perzekvováni a zavražděni, bude celorepublikově zaštiťovat ministr kultury Daniel Herman, který přislíbil účast na pražském čtení. Cílem je přizvat všechy občany České republiky, ale i její návštěvníky bez rozdílu jazyka nebo kulturního zázemí, aby se aktivně do uctění památky jmen zmizelých zapojili. Každý, kdo přijde, obdrží papírek se jmény a stručnými údaji několika obětí, která může veřejně přečíst do mikrofonu. Je možné přijít a připojit se kdykoliv v průběhu meetingu.

celý článek

Ve slovenských lázních Piešťany byl zvandalizován památník místního rabína

21. 4. 2017, -jg- |  Svět

PIEŠŤANY – Ve slovenských lázních Piešťany pravděpodobně v noci ze čtvrtka na pátek 21. dubna zatím neznámý pachatel poškodil památník rabína Jisachara Šlomo Teichtala. Červenou barvou na něj namaloval hákový kříž a písmena „WP“. Rabín Teichtal se narodil roku 1885 v Maďarsku a přes dvacet let působil jako rabín židovské komunity v Piešťanech, kde byl i hlavou rabínského soudu až do roku 1944, kdy byl odvlečen do Osvětimi. Zemřel o rok později ke konci války ve vlaku, kterým byl s ostatními Židy transportován do koncentračního tábora Mauthausen. Památník, umístěný v parčíku u gymnázia Pierra de Coubertina, byl odhalen loni v prosinci za přítomnosti potomků rabína a delegace z New Yorku. Město Piešťany tento politováníhodný čin odsoudilo a v brzku uvede památník do původního stavu. Piešťanská policie se začala případem zabývat v pátek ráno.

celý článek

Přenos herpesu při obřízce: Dlouhodobý problém v New Yorku a jeho souvislosti

21. 4. 2017, -rjw- |  Náboženství

NEW YORK – Zdravotníci v New Yorku nemohou dokončit vleklé vyšetřování infekce novorozenců herpesem při obřízce. Rodiče odmítají sdělit jména mohelů. Charedi komunita se totiž obává zákazu tradičního zvyku. Přinejmenším šest případů nakažení novorozence herpesem (HSV-1) zaznamenali zdravotníci v minulém roce v newyorkském Williamsburgu. Došlo k němu během obřízky, při „mecica ba-pe“. Tento zvyk, dodržovaný v ultraortodoxních (charedi) kruzích, prakticky znamená, že obřezávající vysaje krev z rány na chlapcově přirození ústy. Starý zvyk měl pravděpodobně v době před účinnými antiseptickými a antibiotickými prostředky zmenšit nebezpečí infekce. Ty v moderní době praktiku mecica ba-pe nahradily, přetrvávají však u některých charedi a chasidských komunit.

celý článek