Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Abbás je ochoten se sejít s Netanjahuem. Kdykoli

20. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Ve středečním rozhovoru pro japonský deník Asaši Šimbun palestinský prezident Mahmúd Abbás prohlásil: „Jsem připraven kdykoli se sejít s premiérem Netanjahuem ve Washingtonu pod patronátem prezidenta Trumpa.“ Rozhovor, který byl veden s prezidentem palestinské samosprávy korespondenční cestou, se týkal primárně plánované Abbásovy návštěvy USA a jeho hodnocení posledního zasedání Ligy arabských států (LAS). Především setkání s prezidentem Trumpem, které se má uskutečnit ve středu 3. května, je vnímáno jako datum možného posunu v palestinsko-izraelských vztazích. Abbás hodlá při setkání s Trumpem předložit opět projekt Arabské mírové iniciativy. Tento plán vznikl roku 2002, aby byl znovu aktualizován v roce 2007 a naposledy při letošním summitu LAS. Předpokládá dvoustátní řešení a mezinárodní uznání státu Palestina s Jeruzalémem jako hlavním městem.

celý článek

Varšavští Židé slavnostně pohřbili předválečné svitky Tóry

20. 4. 2017, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Varšavská židovská komunita ve středu 19. dubna pohřbila poničené svitky Tóry. Vrchní polský rabín Michael Schudrich při rituálu, o němž se má za to, že nebyl v Polsku proveden od doby druhé světové války, sdělil, že smyslem rituálu je „připomenout, že svitek Tóry je pro nás tak cenný a posvátný, že když uz není dále použitelný, pohřbíme jej, jakoby se jednalo o člověka.“ Fragmenty několika předválečných svitků Tóry byly uloženy ve velkých hliněných džbánech do půdy židovského hřbitova v ulici Okopowa v polském hlavním městě, právě na 74. výročí počátku povstání ve Varšavském ghettu. Během této první evropské protinacistické revolty, která trvala zhruba měsíc, bylo zabito 7 tisíc Židů, mnoho z nich uhořelo zaživa, a dalších 50 tisíc bylo posláno do vyhlazovacího tábora v Treblince. Nacisté potom srovnali ghetto se zemí a německý důstojník Juergen Stroop o tom podal hlášení s názvem: Židovská čtvrť Varšavy již neexistuje. Právě středeční pohřbení Tóry však bylo jedním z mnoha důkazů, že se mýlil.

celý článek

Při útoku automobilem na Západním břehu byl zraněn jeden Izraelec

20. 4. 2017, -jg- |  Izrael

GUŠ ECION – Asi šedesátiletý Izraelec utrpěl ve středu 19. dubna lehká až středně těžká zranění hlavy při pokusu o útok na Západním břehu. Podle zdravotníků, kteří jej odvezli do jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek, byl při vědomí, avšak dezorientován. Zranění mu, coby chodci, způsobil úmyslným nárazem osobního vozu palestinský řidič, kterého později palestinská zpravodajská agentura Maan identifikovala jako jednadvacetiletého Sahíba Musu Mašahraha. I on byl poté, co na něj na místě incidentu přítomní vojáci IDF vystřelili, a poté, co obdržel první pomoc z rukou vojenských paramediků, evakuován do stejné nemocnice v kritickém stavu. Později však byl prohlášen za mrtvého. Podle izraelských médií vojáci IDF našli v autě nůž a pořídili videonahrávku, která zachycuje průběh celého incidentu. Zatím ji však armáda nezveřejnila.

celý článek

Izraelský premiér Netanjahu okomentoval svůj nový přeliv

20. 4. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Kdo sleduje izraelskou politiku, zná již důvěrně barevné tóny od modro-lila po pistáciovou blond, střídající se v nepravidelných rytmech na přehazovačce premiéra Netanjahua. Když se ale před několika týdny objevila nazrzlá oříšková, bylo to překvapení i pro znalce. Pozornost světových médií však vzbudilo, až když se Benjamin Netanjahu, provázen chotí, ke svému přelivu vyjádřil během pesachového výletu při vyhlídce na galilejskou krajinu: „Jak je tady krásně, v přírodě, v Galileji. Nádhera. Všechno kvete, je to krása. Všechno je zelené, trochu dohněda – nemluvím o barvě svých vlasů. Říkají, že hnědá je nová šeď, ale ujišťuji vás, že za několik týdnů bude ta stará šedá barva zase zpátky.“ Jak známo, Netanjahu není prvním politikem, který mění barvy, ale je jedním z mála, který si z toho (alespoň v některých případech) dovede udělat legraci.

celý článek

Židé a Arméni budou letos vzpomínat spolu: Den památky holocaustu i arménské genocidy připadnou na stejné datum

20. 4. 2017, -jg- |  Svět

BOCA RATON – Letos budou Židé i Arméni na celém světě vzpomínat na své zmizelé příbuzné ve stejný den. Jom ha-šoa a Den vzpomínky na arménskou genocidu, totiž připadnou na pondělí 24. dubna. Společný upomínkový program tak na jeho nedělní předvečer připravila židovská reformní kongregace Bnai Israel na Floridě a Výbor pro upomínku arménské genocidy (AGC). Na akci se bude promítat snímek Popírání holocaustu (Denial: Holocaust History on Trial, 2016), jenž líčí právní spor světové uznávané historičky holocaustu Deborah Lipstadtové a historika Davida Irvinga, který jí zažaluje za urážku, když ho označí za popírače holocaustu. „Arménská a židovská komunita sdílí stejnou historickou bolest. Rodiny byly rozbity a vražedné etnické čistky nám vzaly miliony životů a ovlivnili způsob života a přežití našich lidí. A nejen, že jsme přežili, ale prospíváme a slibujeme si, že nikdy nezapomeneme. Rovněž sdílíme stejnou bdělost proti popírání těchto zvěrstev, což činí tento film relevantní pro obě komunity,“ řekla Arsine Kaloustianová, předsedkyně AGC.

celý článek