Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Trumpova rodina se nezúčastnila sederu v Bílém domě

14. 4. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – „Šťastný Pesach všem, kdo slaví! Chag sameach!“ tweetoval prezident Donald Trump v pondělí večer. On, ani jeho dcera Ivanka a zeť Jared Kushner se ovšem oslavy v Bílém domě nezúčastnili. Jediným účastníkem z židovských členů kabinetu byl David Shulkin, sekretář pro záležitosti veteránů. Jared Kushner a Ivanka strávili údajně začátek Pesachu v Britské Kolumbii. Sedery na erev Pesach se v Bílém domě konají od roku 1993 každoročně v „Sálu indiánské dohody“ (Indian Treaty Room), který se nachází ve východním křídle Eisenhowerovy budovy. Tehdy se zde poprvé sešli k oslavě členové Clintonova kabinetu, prezident sám se však nezúčastnil. Pravidelně je navštěvoval minulý prezident Obama. Ten oslavil Pesach se členy svého týmu již během prezidentské kampaně roku 2008, provizorním sederem na hotelovém balkóně.

celý článek

Palestinská samospráva přerušila kontakty s UNRWA. Kvůli učebnicím

14. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Ministr školství Palestinské autonomie (PA) ve čtvrtek oznámil přerušení kontaktů s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Důvodem je plán na změnu osnov a učebnic palestinského školství. Na počátku kauzy jsou nedávné úniky, které se objevily v arabských médiích: Rozšířily se zprávy o tom, že by se v učebnicích měly změnit mapy Palestiny a města na izraelském území by neměla být nadále označována za palestinská. To vyvolává již několik týdnů pobouření jak na Západním břehu, tak v pásmu Gazy. Školy UNRWA na těchto územích navštěvuje přes 312 tisíc žáků. Plánovaná změna měla podporu Izraele, jak naznačuje březnová zpráva COGAT, agentury izraelského ministerstva obrany pro civilní záležitosti na Západním břehu. Součástí reformovaných osnov UNRWA má být „vyrovnané představení Jeruzaléma jako města důležitého pro tři hlavní monoteistická náboženství (islám, křesťanství a judaismus) a zmiňující, že muslimští věřící mají přístup k posvátným místům“.

celý článek

Při útoku v jeruzalémské tramvaji byla k smrti ubodána třiadvacetiletá britská studentka

14. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Palestinský terorista k smrti ubodal v pátek 14. dubna v jeruzalémské tramvaji třidadvacetiletou ženu britského občanství. I přes zvýšená bezpečnostní opatření, která v Izraeli panují v době svátku Pesach a s nadcházejícími Velikonocemi, se sedmapadesátiletému pachateli Džamilu Tamimimu, který pochází z východojeruzalémské čtvrti Ras al-Amud, podařilo v pátečních odpoledních hodinách v izraelském hlavním městě zaútočit. Terorista byl zatčen poté, co jej přemohlo a zpacifikovalo několik policistů. Třiadvacetiletá studentka z Velké Británie byla nalezena na podlaze tramvajového vozu v bezvědomí s četnými bodnými poraněními v horní části těla. V kritickém stavu byla dopravena do jeruzalémské nemocnice Hadassa, kde byla později prohlášena za mrtvou. Lehká zranění nárazem vozu při brždění utrpěla třicetiletá těhotná žena a padesátiletý muž byl zraněn na noze a hrudi, když se snažil během nepřehledné situace uniknout.

celý článek