Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Ani Hitler nepoužil chemické zbraně,“ zaznělo z Bílého domu. Spicer už se za výrok omluvil

13. 4. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer neměl v úterý 11. dubna nejlepší den. Při kritice syrského prezidenta Bašára Assada pronesl během konference s novináři větu, na kterou on ani mnoho dalších nikdy nezapomenou: „Během 2. světové války jsme nepoužili chemické zbraně. Víte, měli jste někoho tak zavrženíhodného jako byl Hitler, a ani ten se nesnížil až k užití chemických zbraní.“ Ve čtvrtek se za své výroky omluvil. Zároveň obdržel pozvánku od jeruzalémského památníku holocaustu Jad vašem, aby se přijel poučit o šoa. Spicer se tohoto přešlapu navíc dopustil na začátku Pesachu. Kritici Trumpova týmu samozřejmě nešetří jízlivými poznámkami o Spicerově dějepisném vzdělání a všeobecném rozhledu. V případě Spicera jde ovšem už o druhé faux paux, poté, co v lednu při výročí osvobození Osvětimi vynechal z pietní řeči jakoukoli zmínku o Židech.

celý článek

„Jsme garantem židovského života v zemi,“ hlásá německá krajně pravicová AfD

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Frauke Petryová, předsedkyně populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) prohlásila, že její strana je v současnosti „jedním z mála politických garantů židovského života v Německu, a to i přes ilegální antisemitskou migraci do země.“ Sdělila to minulý čtvrtek 6. dubna německému deníku Die Welt poté, co odmítla slova prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda Laudera, který pro ten samý deník nazval stranu AfD „ostudou Německa“ a vyslovil naději, že tato strana brzy zmizí z politické scény země. Na slova Petryové reagovala ex-předsedkyně Centrální rady Židů v Německu a hlava židovské obce v Mnichově Charlotte Knoblochová, která řekla, že strana podporuje „otevřené a nenápadné vyjadřování rasistických, xenofobních a antisemitských výroků, falšování dějin a relativizaci nebo popírání holocaustu a otevřeně se pohybuje blízko neonacistické scény.“ „Od takových projevů a lidí, kteří zaujímají v řadách strany i ty nejvyšší posty, se strana distancuje jen laxně, pokud vůbec, a bez trvalých následků. Je neuvěřitelně drzé, že se AfD snaží využívat oprávněné obavy Židů, které existují, pokud jde o antisemitismus mezi muslimy v Německu,“ uvedla Knoblochová.

celý článek

Tisícovka lidí demonstrovala v Paříži před domem zavražděné Židovky

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzští Židé žijí v těchto dnech vraždou, která se stala minulý týden. Tisícovka se jich sešla v neděli 9. dubna v 11. pařížském obvodu před domem Sarah Halimiové, aby si připomněli její smrt. Šestašedesátiletá židovská lékařka byla minulé pondělí nalezena mrtvá na ulici před svým domem. Podle policie vypadla z okna z třetího patra, ale těsně předtím byla zbita. Ve středu byl zatčen sedmadvacetiletý muslimský soused Halimiové. Ačkoliv rodina zavražděné tvrdí, že Halimiová byla terčem antisemitských výhrůžek ze strany příbuzného zatčeného, policie zatím nepotvrdila, že by motivem vraždy byl antisemitismus. Francouzský poslanec Meyer Habib však policejní složky vyzval, aby vraždu jako rasově motivovanou vyšetřovaly. Na svém Facebooku zveřejnil, že zatčený Halimiovou i její dceru soustavně obtěžoval a nazýval jí „špinavou Židovkou“. Organizace sdružující židovské komunity v Francii (CRIF) v pátek vydala prohlášení, v němž uvedla, že zatím „nejsou známy žádné informace, které by naznačovaly, že by vražda byla antisemitským útokem“ a varovala před šířením dezinformací online.

celý článek