Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelští politici ostře odsoudili chemický útok v Sýrii, vyzývají svět k intervenci

4. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře odsoudil útok chemickými zbraněmi v sousední Sýrii a vyzval mezinárodní společenství, aby splnilo svůj závazek z roku 2013 a odstranilo ze Sýrie všechny chemické zbraně. „Strašlivé obrázky ze Sýrie by měly hluboce otřást každým člověkem,” řekl Netanjahu na setkání k upomínce bývalého izraelského prezidenta Chajima Herzoga v úterý 4. dubna. Podle britské monitorovací organizace Syrian Observatory for Human Rights chemický útok v Idlibu, severozápadní provincii země, která je držena rebely, provedl buď syrský vládní režim nebo ruské stíhačky a zemřelo při něm 58 lidí včetně 11 dětí. Izraelský ministr školství a předseda strany Židovský domov Naftali Benet naléhal na Netanjahua, aby kvůli chemickému útoku v Sýrii a jeho možném důsledku pro region a pro Izrael svolal bezpečnostní kabinet. Užití chemických zbraní proti civilistům v Sýrii podle Beneta vyžaduje, aby izraelský bezpečnosti kabinet „přehodnotil svůj postoj.“

celý článek

Po ztrátě amerického občanství bývalá teroristka na židovské konferenci vyzvala neustat v boji za Palestinu

4. 4. 2017, -jg- |  Svět

CHICAGO – V Izraeli usvědčená palestinská teroristka, která v roce 1969 stála za bombovým útokem v jeruzalémském supermarketu, při němž zemřeli dva lidé, a dnes také žena, které bylo odebráno americké občanství, protože svou minulost během imigračního procesu zatajila, byla jedním z hlavních řečníků v neděli 2. dubna na třídenní konferenci krajně levicové skupiny Židovský hlas pro mír (JVP – Jewish voice for Peace). Rasmea Odehová (69) minulý týden souhlasila s tím, že USA dobrovolně opustí výměnou za to, že nepůjde do vězení. Na konferenci JVP Odehová prohlásila, že bude dál bojovat za „právo návratu, sebeurčení a ustavení demokratického státu na historickém území Palestiny“ a zmínila i palestinskou Nakbu. „Nyní čelím podobné Nakbě, kdy jsem donucena odejít ze země, která mi byla po 23 let domovem, ale budu nadále pokračovat v boji za spravedlnost pro svůj lid, kdekoliv se usídlím,“ pronesla k tisícičlennému publiku. Hnutí JVP se rozhodlo Odehovou na svou konferenci pozvat podle svého prohlášení proto, že obžalování proti ní jsou prý důsledkem „desetiletí perzekucí ze strany Izraele a Spojenách států“.

celý článek

Po bombovém útoku v petrohradském metru Izrael projevil soustrast s Ruskem

4. 4. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Poté, co přišlo v pondělí 3. dubna při bombovém atentátu v petrohradském metru o život 11 lidí a dalších 51 zůstalo v nemocnicích zraněno, zaslal premiér Izraele Benjamin Netanjahu kondolence ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Jménem izraelské vlády posílám kondolence ruskému prezidentu Putinovi a rodinám těch, kdo byli zavražděni v dnešním bombovém útoku v metru v Petrohradu. Občané Izraele stojí v těchto těžkých dnech s lidem Ruska,“ napsal Netanjahu v pondělí. Téhož večera se na radnici na Náměstí Jicchaka Rabina v Tel Avivu, komerčního centra Izraele, rozsvítila na znamení solidarity ruská vlajka. Nálož, která obsahovala trhavinu smíchanou s kovovými šrapnely, aby byl ničivý dosah co největší, měl pachatel nechat uloženou v aktovce na podlaze metra. Ještě před explozí byla v metru o kus dál objevena druhá podomácku vyrobená bomba, která byla pyrotechniky zneškodněna. Útok na čas zastavil systém celého metra v Petrohradu, druhého největšího města v Rusku.

celý článek