Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Generální tajemník OSN nařídil stažení kontroverzní protiizraelské zprávy, šéfka ESCWA rezignovala

22. 3. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Rima Khalafová, šéfka v Libanonu sídlící organizace OSN, která má na starost podpor rozvoje v arabských zemích (ESCWA), rezignovala ze svého postu v minulý pátek poté, co jí generální tajemník OSN Antonio Guterres nařídil, aby ze stránek organizace stáhla zprávu OSN, podle níž Izrael „nastolil apartheidní režim“ a „rasově dominuje“ nad Palestinci. Guterres její rezignaci přijal s tím, že „nemůže akceptovat, aby některý z vysokých představitelů OSN, který je mu zodpovědný, autorizoval publikaci pod hlavičkou OSN bez toho, aby to konzultoval s komepetentním orgánem,“ řekl podle agentury Reuters Guterresův mluvčí Stephane Dujarric. Zpráva OSN, která byla publikována ve středu 15. března, byla kompilována Richardem Falkem, bývalým speciálním zpravodajem OSN pro lidská práva na palestinských územích, který má dlouhou historii vehementně protiizraelských, zaujatých vyjádření a roku 2005 autorizoval knihu „Jednostátní řešení.“ Proti zprávě se postavil americký envoj do OSN Nikki Haleyová, která požadovala její stažení. Tajemník OSN Guterres se rovněž od zprávy distancoval.

celý článek

Unikátní projekt: Rekonstrukce 2500 let staré lodi vyplula na moře

22. 3. 2017, -rjw- |  Historie, archeologie

HAIFA – Archeologové z Univerzity v Haifě postavili rekonstrukci lodi z doby 500 př. o. l. a 17. března ji slavnostně vypustili na moře. Nyní zkoumají, jak se taková plavidla ovládala a jak si poradila se středozemními mořskými proudy a větry. Jde o rekonstrukci lodi Ma’agan Michael, jejíž vrak byl nedaleko stejnojmenného kibucu objeven roku 1985. V přibližně dvoumetrové hloubce jej tehdy našel amatérský potápěč Ami Ešel. Loď byla v mimořádně dobrém stavu díky písku, který ji po 2.5 tisíce let pokrýval. Restaurování trvalo do roku 1999. Od té doby je vrak vystaven v Hechtově muzeu. Nález byl důležitý zvláště proto, že se v troskách zachovala kotva, 2.5 tisíce let stará lana a bedna s loďařským náčiním. Právě to umožnilo archeologům použít stejné nástroje a techniky.

celý článek

Řecký parlament: Potomci řeckých Židů mohou získat občanství

22. 3. 2017, -rjw- |  Svět

ATHÉNY – Řecký parlament schválil minulý týden zákon, podle něhož potomci řeckých Židů mohou získat občanství. Hlasovala pro něj většina parlamentu, kromě krajně pravicové strany Zlatý úsvit. Řecko tak napravilo dosavadní právní vakuum, jež vzniklo po odhlasování zákona o státním občanství v roce 2011, který umožňoval automatické získání státního občanství jen těm židovským emigrantům, kteří se narodili před rokem 1945. Zákon se tehdy týkal asi 300 lidí, nezohledňoval však jejich potomky a potomky přeživších šoa, kteří se narodili po válce. Těm dává šanci nová úprava. Zákon prosadila levicová strana Syriza. Členové konzervativní strany Nová demokracie nebyli během hlasování přítomni, tvrdí však, že za to mohly zmatky během čtvrtečního hlasování. David Saltiel, předseda Ústřední rady židovských obcí v Řecku (KIS) prohlásil, že nová úprava je „morální vítězství a další krok směrem k uznání dějin šoa a řeckých Židů.“

celý článek