Dnes je 25. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Vojenší prokurátoři IDF se odvolali proti trestu pro Azariu. Nazvali jej „příliš schovívavým“

7. 3. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Prokuratura izraelské armády podala odvolání proti osmnáctiměsíčnímu trestu vězení pro Elora Azariu (20), který byl odsouzen za zabití palestinského teroristy v Hebronu. Rozsudek si Azaria vyslechl minulý měsíc na velitelství IDF v Tel Avivu, kde mu byla i snížena vojenská hodnost z četaře na vojína. Ve svém odvolání požadují vojenští prokurátoři pro Azariu vězení v délce tří až pěti let. Rozsudek rovněž nazvali „příliš schovívavým“ ve srovnání s ostatními usneseními vojenského a Nejvyššího soudu. Prokuratura také varovala, že by rozsudek mohl založit na nový, shovívavější precedent. Ve svém rozsudku trojice soudců zdůraznila, že závažnost situace byla zmírněna skutečností, že se čin odehrál během aktivní bojové situace. To bylo i klíčovým tvrzení Azariovy obhajoby. Proti rozsudku se ještě před vojenskou prokuraturou odvolal i sám voják, což vedlo k rezignaci tří ze čtyř jeho obhájců. Azaria a jeho rodina se proti rozsudku odvolali minulý týden a to i přes rady svých advokátů, kteří upřednostňovali požádat o milost prezidenta. K dramatickému zvratu ze strany vojenské prokuratury došlo podle čtvrtého Azariova obhájce Jorama Šeftela, po schůzce Azariových právníků s armádní obhajobou v neděli. „Bylo nám řečeno: Pokud se nebudete odvolávat, nebude ani IDF,“ řekl ve středu 7. března Šeftel.

celý článek

První romský transport do Osvětimi vyjel z Brna před 74 lety

7. 3. 2017, -jg- |  Z domova

BRNO – První hromadný transport Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi byl vypraven dne 7. března před 74 lety. Byla v něm téměř tisícovka romských mužů, žen a dětí z Moravy, kteří byli odvezeni vlaky z Brna. Skoro nikdo z nich nepřežil. K výročí této tragické události se bude v úterý 7. března od 14 hodin konat v brněnském Muzeu romské kultury pietní shromáždění, kdy bude možné zhlédnout výstavní prostory muzea a vyposlechnout si výklad historika v sále, který je věnován holocaustu Romů. Večer od 18:30 pak v Cafe Bar Scala na Moravském náměstí proběhne promítání trojice snímků, které se týkají tzv. cikánského koncentračního tábora v Letech u Písku, na jehož místě stojí od 70. let minulého století vepřín. Autorka jednoho z filmů, Stíny romského holocaustu (2014), jej pro server Romea.cz přiblížila: “Ve filmu vystupují příbuzní přeživších vězňů internovaných v táboře a hovoří o hrůzách, které tam jejich rodiny prožily. Zároveň se dokument vrací do současnosti, kde před branami vepřína protestuje skupina lidí, která se snaží upozornit na tento dehonestující projev neúcty vůči romským obětem a jejich pozůstalým,” řekla Renata Berkyová.

celý článek

Izrael slaví vítězství v baseballu nad Jižní Koreou

7. 3. 2017, -rjw- |  Sport

SOUL – Izraelský národní baseballový tým dosáhl v pondělí 6. března historického vítězství. V Soulu porazil hostující tým Jižní Koreje 2:1. Stalo se tak hned při první kvalifikaci do tohoto turnaje, k překvapení všech – a možná nejvíc samotných členů reprezentace. Izrael je totiž jedním z nejníže hodnocených týmů a na World Baseball Classic se dostal až na druhý pokus (v roce 2013 byl odmítnut). Vítězství bylo provázené notnou dávkou sarkastického humoru, od vítězných hráčů i fanoušků. „Nikdo, říkám nikdo, neporazí Židy!“ křičel z lavičky Cody Decker (3. metař) a fanoušci se chechtali. Věděli proč. Složení týmu má jednu zajímavost: Z 29 hráčů mají jen 3 izraelské občanství, zbytek může Izrael reprezentovat díky právu návratu, nebo nárok na občanství získali díky manželství. Drtivou převahu tak mají v týmu američtí Židé, hrající v modrobílém dresu. Někteří z nich, jako Ty Kelly, chodili do křesťanských škol a ne všichni se domluví hebrejsky. Pravidla hry však jejich účast umožňují a většina hráčů vnímá účast na reprezentaci jako výraz podpory nejen Izraeli, ale i židovským komunitám v USA, čelícím vlně nového antisemitismu.

celý článek