Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Extremista hnutí ISIS vyzval k terorizování Židů na Západě

2. 3. 2017, -rjw, jg- |  Svět

LONDÝN – „Pokud jsi stále na Západě, obleč se jako Žid, jdi do nejbližší židovské čtvrti a ujisti se, že máš, pod kabátem hodně zbraní,“ vyzval před několika dny přívrženec ISIS na komunikační platformě Telegram na kanálu s názvem „Osamělý mudžáhid“, což je v podstatě chatovací místnost, kde se aspirující teroristé podporují k útokům. Poté ve výzvě k útokům na židovská centra západního světa urgoval své následovníky, aby „uvolnili bolest muslimů“ a podle Daily Mailu byl v příloze zprávy i seznam adres židovských obcí ve Velké Británii. Výzvu doprovázela fotografie Ahmeda Coulibalyho, alžírsko-francouzského teroristy, který dne 8. ledna 2015 zastřelil policistku a několik rukojmích v košer supermarketu v Paříži. „Vezměte si příklad z vašeho bratra a terorizujte Jahúd [= Žida]!“ dodal. Tím de facto zavedl bezpečnostní prohlídky do všech židovských center zvláště přes židovský svátek Purim.

celý článek

Bez větší mediální pozornosti Izrael začal dodávat plyn sousednímu Jordánsku

2. 3. 2017, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM/AMMÁN – Izrael začal nedávno exportovat svůj zemní plyn Jordánsku poté, co státem vlastněné společnosti Arab Potash a Jordan Bromine byly napojeny na izraelskou síť plynovodů. Dodávky izraelského plynu Jordánsku započaly již letos v lednu, avšak obě strany si přály udržet tuto skutečnost pryč z očí veřejnosti kvůli politické citlivosti obchodu mezi Izraelem a arabským Jordánskem. Z těchto důvodů je také technicky plyn z Izraele Jordánsku prodáván americkým partnerem NBL. Pěti set milionový obchod byl uzavřen před třemi lety, kdy se jordánské firmy Arab Potash a Jordan Bromine svým podpisem zavázaly nakupovat v horizontu 15 let plyn z izraelských plynových polí Tamar. Rovněž před necelým půlrokem se dohodla jordánská a izraelská strana na desetimilionovém kontraktu, kdy Jordánská národní elektrická společnost nakoupí v příštích patnácti letech plyn od partnerů plynových polí Leviathan, kterými jsou izraelské společnosti Delek Group, Isramco, Ratio a texaská společnost Noble. Tyto dodávky plynu však začnou až v roce 2019, kdy bude Leviathan napojen na síť plynovodů.

celý článek

Zemřel David Rubinger, legendární izraelský fotoreportér vystavoval i v Praze

2. 3. 2017, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Ve věku 92 let zemřel patrně nejslavnější izraelský fotograf David Rubinger. Rubinger, který začal Izrael fotit ještě před vyhlášením jeho nezávislosti, se nejvíce proslavil snímkem Tři parašutisti, zachycující znovudobytou Zeď nářků v Jeruzalémě po Šestidenní válce roku 1967. Tato fotka, ačkoliv podle jeho slov „jako fotografie za moc nestála“, se stala jeho ikonickým snímkem. Kromě toho také proslul portréty řady vůdců: Fotil Goldu Meirovou, Ariela Šarona, Mošeho Dajana i Menachema Begina s egyptským prezidentem Anwarem Sadatem a tak kromě válečných snímků zachytil i všechny důležité okamžiky Izraele. Dílo Davida Rubingera bylo před třemi lety ke zhlédnutí i v Praze. Výstava s názvem Izrael mým objektivem se konala v létě 2014 na Pražské radnici. Tehdy už pětinásobný dědeček a dvojnásobný pradědeček si pražskou vernisáž nenechal ujít. Vídeňský rodák, který přišel do mandátní Palestiny roku 1939, žil až do své smrti v Jeruzalémě. Kariéru fotografa zahájil po druhé světové válce po svém návratu z britské armády a pak začal externě pracovat pro izraelské deníky i pro některá zahraniční média, zejména americké časopisy Time a Life. Jeho smrt byla oznámena ve čtvrtek 2. března jeho dětmi.

celý článek

Facebook zrušil oficiální účet palestinské strany Fatah, kvůli podněcování k násilí

2. 3. 2017, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Facebook v pondělí 27. února zrušil oficiální účet politické strany Fatah prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, která vládne na Západním břehu Jordánu. Sociální síť uzavřela stránku Fatahu v rámci své právě probíhající kampaně proti účtům, které nabádají k násilí. Mluvčí Fatahu Munir Jaghoub se domnívá, že k uzavření účtu došlo kvůli historické fotografii Jásira Arafata držícího samopal, který stojí vedle místopředsedy Fatahu Mahmouda al-Aloula. „Facebook zavřel účet a poslal nám zprávu s touto fotkou,“ řekl novinářům a dodal, že v předcházejících měsících obdrželi ještě několik zpráv s jinými fotografiemi. Podle Jaghouba foto s Arafatem nepodněcuje k násilí. Nicméně historie účtu strany Fatah ukazuje množství zveřejněných příspěvků, obrázků a karikatur, které otevřeně po násilí proti Izraelcům volají, nebo spáchané násilí glorifikují. Například ve svém postu z 2. srpna 2016 se Fatah vychloubá, kolik Izraelců již zabil: „Těm, kdo se přou, těm ignorantům, co neznají historii.. Fatah zabil 11 000 Izraelců,“ zněl příspěvek. To je však v přímém rozporu se slovy Mahmuda Abbáse, předsedy Fatahu, který nařídil palestinským bezpečnostním službám zatýkat ty subjekty, které plánují útoky na Izraelce.

celý článek