Dnes je 25. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Střelec z Hebronu Elor Azaria odsouzen k 18 měsícům

21. 2. 2017, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Izraelský voják, který v Hebronu zabil zneškodněného útočníka, si dnes v Tel Avivu vyslechl rozsudek 18 měsíců odnětí svobody. Abd Fatáh al-Šaríf byl 24. března loňského roku po nezdařeném útoku nožem na vojenskou hlídku v Hebronu zneškodněn – ležel na zemi a pravděpodobně umíral. Jeho komplic byl mrtvý. Azaria k němu přišel a střelil ho do hlavy. Vyšetřování zahájilo odvysílání videozáznamu události, natočeného členy lidskoprávní organizace B`Tselem. Izraelský vojenský prokurátor Nadav Weisman žádal minulý týden pro Azariu trest o rozsahu 3 až 5 let vězení. Odsoudil jeho čin, zároveň připustil, že „měl pozadí“. Tým Azariových obhájců, mezi navrhoval „otevřenou detenci“. Soudkyně Maya Hellerová nakonec rozsudek pro izraelské rádio okomentovala, že: „Obviněný poškodil čistotu rukou, která je (pro izraelskou armádu) tak posvátná. Musíme chránit humanitu.“ Osmnáct měsíců se započtením vazby během jedenáctiměsíčního procesu znamená, že Azaria oslaví příští Vysoké svátky doma.

celý článek

Opakované výhrůžky židovským centrům v USA: Ivanka volá po toleranci, Donald Trump mlčí

21. 2. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Ivanka Trumpová, nejstarší dcera současného amerického prezidenta, se v pondělí 20. února v důsledku již čtvrté vlny hrozeb bombovými útoky v židovských centrech (JCC) napříč USA, vyjádřila pro „náboženskou toleranci“. Prohlášení Ivanky Trumpové na Twitteru bylo zatím jejím nejsilnějším příspěvkem do veřejné diskuze a její přátelé tvrdí, že si toto téma bere osobně. Ivanka konvertovala k judaismu před svým sňatkem s Jaredem Kushnerem, ortodoxním Židem. V pondělí dostalo 11 židovských komunitních center v zemi telefonickou výhrůžku bombou, a je to již počtvrté za posledních pět týdnů. Je to rozdíl oproti roku 2016, kdy byla za celý rok zaznamenána jen jedna taková výhrůžka jednomu centru v USA. Američtí experti na antisemitismus kritizovali nedostatek odsouzení těchto útoků jmenovitě od prezidenta Donalda Trumpa. V prohlášení, které vydal Bílý dům, totiž jen „odsoudil nenávistí motivované nasilí jakéhokoliv druhu“, avšak podobně jako v lednovém prohlášení k příležitosti mezinárodního dne památky holocaustu chyběla zmínka, že oběťmi útoku byli specificky Židé.

celý článek

Dnes padne rozsudek nad izraelským vojákem Elorem Azariou

21. 2. 2017, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Úterý 21. února bude rozhodujícím dnem v kauze izraelského vojáka Elora Azarii, obviněného ze záměrného zabití teroristy Abd Fatáha al-Šarífa. Jeho kauza už 11 měsíců rozděluje izraelskou společnost: na jedné straně stojí zastánci, žádající Azariovo propuštění a považující ho za obětního beránka, na druhé straně odpůrci požadující přísný trest. Abd Fatáh al-Šaríf byl 24. března loňského roku po nezdařeném útoku nožem na vojenskou hlídku v Hebronu zneškodněn – ležel na zemi a pravděpodobně umíral. Jeho komplic byl mrtvý. Azaria k němu přišel a střelil ho do hlavy. Izraelský vojenský prokurátor Nadav Weisman žádá pro Azariu 3-5 let vězení. Odsoudil jeho čin, zároveň připustil, že „měl pozadí“. Tým Azariových obhájců, mezi něž patří i známý advokát Yoram Sheftel, navrhuje „otevřenou detenci“. Azaria vyzval minulý týden soudce, aby k milosrdní: „Po deseti měsících mučení a utrpení pro mne i moji rodinu, která se zhroutila, žádám soud, aby ke mně byl milosrdný.“ V případě odsouzení je Azaria připraven požádat o milost prezidenta Rivlina. Ten se k případnému udělení milosti odmítá vyjádřit, dokud nepadne konečný verdikt.

celý článek