Dnes je 25. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Další hrozby bombových útoků v židovských centrech napříč USA, už počtvrté

20. 2. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Whitefish Bay ve Wisconsinu; St. Paul v Minnesotě; Houston v Texasu; Buffalo v New Yorku; and Birmingham v Alabamě – to jsou jen některá z židovských komunitních center v USA, která musela být v pondělí 20. února vyklizena kvůli telefonicky nahlášené „bombě“. Celkem jich bylo evakuováno více než deset. Za posledních pět týdnů je to už celkem počtvrté. Telefonáty jsou částečně nahrané a elektronicky upravené, částečně jsou slyšet hlasy skutečných lidí. Vyšetřováním případu – a patrně sérii souvisejících případů – se zabývá FBI. Hrozby nepovažuje za pravděpodobné, nechce ale samozřejmě nic zanedbat. Minulý týden se vedení FBI setkalo s Ligou proti pomluvám (ADL), aby dohodly společný postup. Podle Paula Goldberga, ředitele bezpečnostní organizace Secure Community Network (SCN) je pravděpodobné, že jde o sérií volání, za níž možná stojí jediný „sériový volající“. Otázkou je, proč se ho stále nedaří dopadnout.

celý článek

Průzkum: 63 % Židů v Izraeli dodržuje stravovací pravidla kašrutu

20. 2. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Šedesát tři procent židovských Izraelců podle nejnovějšího průzkumu dodržuje alespoň do nějaké míry jídelní pravidla kašrutu. Průzkum, který provedl Smith Polling Institute pro Hiddush, organizaci pro náboženskou svobodu a rovnost v Izraeli, odhalil, že zatímco 48 % Židů v Izraeli udržuje košer kuchyň doma i venku, celých 13 % z nich zas jí košer jen doma, a pouhá 2 % se stravují košer jen mimo svůj domov, zatímco doma nikoliv. Podíl židovských Izraelců, kteří košer nikdy nedodržují, je 37 %.

celý článek

Kanadský imám vyšetřován policií za své kázání, v němž volá po „zničení prokletých Židů“

20. 2. 2017, -jg- |  Svět

MONTRÉAL – Kanadská policie v Montréalu prošetřuje kauzu imáma místní mešity, jenž na videu, které se rozšířilo po sociálních sítích, vyzývá Alláha, aby „zničil prokleté Židy“ a zabil je „jednoho po druhém“. Video, které je tři roky staré, se na internetu objevilo 8. února, asi tři týdny poté, co bylo v mešitě v Quebec City při teroristickém útoku zabito šest muslimů a židovská komunita napříč Kanadou ve veřejných protestech vyjádřovala té muslimské podporu a solidaritu. Rabín Reuben Poupko, místopředseda kanadského Centra pro Izrael a židovské záležitosti v reakci na nahrávku montrealského imáma „odsoudil tato explicitní volání po smrti Židů těmi nejsilnějšími možnými termíny.“ „Domníváme se, že tyto deklarace mohou být porušením trestního zákona,“ řekl. Mluvčí islámského centra Al-Andalous v Montréalu oznámil, že imám Sayed al-Ghitawi byl zde pouze hostujícím imámem a centrum zároveň vydalo „objasnění“, že imámovy výroky byly vyřčeny během vojenského konfliktu v Gaze roku 2014. Nicméně „útok na mešitu v Quebec City by měl být připomínkou všem, že v naší demokracii neexistuje žádný »kontext«, který by legitimizoval výzvy k násilí proti jakékoliv identifikovatelné komunitě,“ dodal rabín Poupko.

celý článek