Dnes je 18. 5. 2013
Zpravodajství
O projektu

Le Penová bude žalovat židovského spisovatele, který ji obvinil z antisemitismu

11. 6. 2012, redakce |  Svět

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová hodlá žalovat židovského filosofa a spisovatele Bernarda-Henri Lévyho, jenž ji v nedávném článku obvinil z podněcování antisemitismu. Chystané soudní řízení potvrdil právní zástupce Le Penové Wallerand de Saint-Just. Podnětem k podání žaloby je článek, který Lévy nedávno uveřejnil na internetových stránkách La Regle de Jeu („Pravidla hry“). Autor článku uvažoval nad pravděpodobnou souvislostí nedávného nárůstu antisemitských incidentů a agresivní předvolební kampaní radikální strany Národní fronta, jejíž je Le Penová předsedkyní. Jako příklad uvedl nedávné napadení tří Židů ve městě Villeurbanne. K těm došlo v sobotu 2. června. Podle Lévyho agresivní styl projevů Marine Le Penové, mnohdy otevřeně nepřátelských vůči Izraeli, může být jednou z příčin vzestupu antisemitismu ve Francii. Právní zástupce političky veškerá obvinění popírá. Výslovně se ohradil proti Lévyho tvrzení, že Le Penová ve svých projevech pronáší „židovsky znějící“ jména záměrně posměšným hlasem.

celý článek

Happening proti stavbě nákupního centra v místě transportů pražských Židů

11. 6. 2012, redakce |  Z domova

Na úterý (12.6.) od 17 hodin chystají občanští aktivisté z hnutí Letná sobě happening proti chystanému projektu nákupního centra společnosti Tesco, které má pod názvem „Galerie Stromovka“ vyrůst na parcele zvané Holešovický trojúhelník. Aktivistům se nelíbí předražený a netransparentní projekt ignorující okolní zástavbu i potřeby okolních občanů. Stavba má navíc vyrůst v místě, kde byli za protektorátu shromažďováni Židé k transportům do koncentračních táborů. Stávala zde totiž budova, kde sídlil sběrný tábor pro židovské rodiny z Prahy a okolí před cestou do Terezína či Lodže, z níž pro 45.000 z nich nebylo cesty zpět. Místo dosud nemá vhodný památník k pietnímu uctění těchto historických událostí. Pod tlakem veřejnosti přislíbila radnice Prahy 7 nejprve umístění památníku přímo do chystaného nákupního centra, nyní se však podle vyjádření starosty Ječménka přiklání spíše k přesunutí památníku na jiné místo, stranou obchodního komplexu. Podle aktivistů se jedná o ústupek zájmům investora. Chystaný happening, který se má konat v místě stavby před Parkhotelem na Praze 7, upozorní na předimenzovanost stavby, jež má být vysoká třicet metrů, prostřednictvím balonků s heliem. Účastníci akce budou usilovat o to přimět radnici Prahy 7 k další diskusi nad plánovanou stavbou. Tu má nyní schvalovat namísto stavebního úřadu autorizovaný inspektor, jemuž chtějí aktivisté během happeningu předat své námitky.

celý článek

Švandovo divadlo uvedlo premiéru Taboriho frašky Mein Kampf

11. 6. 2012, redakce |  Z domova

Groteskní frašku s názvem Mein Kampf, kterou napsal v roce 1987 George Tabori, německý židovský dramatik původem z Maďarska, uvedlo v sobotu (9.6.) v režii Anny Petržalkové coby poslední premiéru této sezóny pražské Švandovo divadlo na Smíchově. Hra pojednává o mládí Adolfa Hitlera, který přijíždí na počátku 20. století do Vídně studovat malířství a ubytuje se v noclehárně pro chudé, kde se setkává s židovským prodejcem Biblí Šlomo Herzlem a jeho druhem, šochetem Lobkowitzem. Ve hře, která Taboriho proslavila po celém světě a která ukazuje podle kritiků „genezi jedné nenávisti“, se Herzl ze soucitu Hitlera ujme a dokonce zachrání frustrovaného před sebevraždou, zatímco řezník Lobkowitz, který zde vystupuje také jako Bůh, nabádá Herzla, aby Hitlera zabil. George Tabori, který sám včas emigroval před válkou do Anglie, jeho otec však zahynul v Osvětimi, přistupuje ve svých dílech k tématům židovství a holocaustu netradičně, vyzbrojen drsným černým humorem, ironií a groteskním nadhledem. Hra Mein Kampf s podtitulem „fraška“ jej proslavila po celém světě a u nás byla poprvé uvedena v roce 1990 právě na prknech tehdejšího Realistického divadla na Smíchově.

celý článek

Izraelský šéfdirigent se rozloučil s filharmonií Bernsteinovým Kadišem

11. 6. 2012, redakce |  Z domova

Eliahu Inbal, izraelský dirigent, který ve své kariéře řídil řadu světoznámých orchestrů a stál od roku 2009 v čele České filharmonie, vystoupil ve čtvrtek (7.6.) a v pátek (8.6.) naposled v pražském Rudolfinu. Od příští sezóny povede filharmonii dirigent Jiří Bělohlávek. Během svého pražského působení Inbal nastudoval s Českou filharmonií mimo jiné rozsáhlý cyklus Mahlerových skladeb a symfonií. Na programu jeho posledního koncertu byla vedle Ravelova písňového cyklu Šeherezáda především třetí symfonie amerického židovského skladatele Leonarda Bernsteina, nesoucí název Kadiš. Tu napsal její autor v roce 1963 a věnoval ji památce prezidenta J. F. Keneddyho, který byl zavražděn několik týdnů před jejím prvním uvedením. Symfonie pro orchestr, smíšený a chlapecký sbor obsahuje také part recitátora, který se obrací v poetickém duchu k Bohu, podobně jako samotný kadiš, židovská modlitba za mrtvé, jež ovšem nikde smrt výslovně nezmiňuje a je invokací Boží slávy a velikosti. Symfonie samotná má řadu verzí, Leonard Bernstein její recitační part několikrát upravil a v současnosti se uvádí nejčastěji v doprovodu textu Samuela Pisara, právníka, spisovatele a diplomata. Ten také osobně vystoupil na pražském koncertu v Rudolfinu a recitátorský part přednesl. Svůj text k symfonii Kadiš Pisar napsal v roce 2003 a posmrtně ho věnoval Leonardu Bersteinovi, který ho za svého života k napsání recitačního partu k symfonii opakovaně žádal. V symfonii zaznívá autorova osobní zpověď Bohu, která je současně bolestným, polemickým rozhovorem se Stvořitelem. Pisar v ní hovoří o jeho vlastních válečných traumatech: jako desetiletý chlapec prošel koncentračními tábory Majdanek, Osvětim a Dachau a v holocaustu ztratil celou rodinu. Inbalovo velkolepé rozloučení s filharmonií odměnilo publikum dlouhým potleskem ve stoje.

celý článek